Pôvod Čchi-kungu a Tchaj-ťi čchüan

30.11.2023
Bodhidharma (1465)  Autor: kaligrafie je Mistr Ikkjú Sódžun (1394-1481)
Bodhidharma (1465) Autor: kaligrafie je Mistr Ikkjú Sódžun (1394-1481)

Na mnohých slovenských stránkach venujúcim sa čchi-kungu a tchaj-ťi čchüan nájdete informácie o niekoľko tisíc ročnom pôvode, ale nič o Bódhidharmovi a zene. S niekoľkými cvičiteľmi čchi-kungu som sa aj osobne stretol a o Bódhidharmovi nevedeli nič, ale za to hovorili o x - tisícročnej histórii, poprípade (a to už považujem za extrémny fanatizmus), mi jedna cvičiteľka tvrdila, že jej línia má 5000 rokov (bez komentára).

Pre nezasvätených ľudí to je len informácia, ktorú si vypočujú a nechajú tak. Rád by som vám vysvetlil, prečo to je pre mňa niečo, o čom netreba mlčať, ale dôkladne to objasniť.

Bodhidharma bol prvý zenový patriarcha, ktorý prišiel do Číny okolo roku 520. Videl, že mnísi sú v tak zúboženom fyzickom stave, že ich začal učiť to, čo sa dnes nazýva Čchi-kung, aby dokázali vydržať sedieť v polohe sed Buddhu (zazen), pretože túto prax buddhovho sedenia Bodhidharma považoval za najdôležitejšiu. Spísal preto dva spisy, z ktorých oba štýly vznikli (Tchaj-ťi čchüan až neskôr) - "Si-suej-ťing" a "I-ťin-ťing" (zdroj).

Dnes však, na mnohých slovenských stránkach Čchi-kungu a Tchaj-ťi čchüan nenájdete ani zazen, ani Bódhidharmu. Je veľmi smutné, ak si ľudia praktikujúci toto umenie nevážia históriu a často krát (osobná skúsenosť) tvrdia, že "zazen s Čchi-kungom nič nemá". Našťastie wikipédia na to pamätá.

Mezi tvrdý čchi-kung patří například čchi-kung praktikovaný v klášteře Šaolin, který do kláštera přinesl Bodhidharma,... (wiki)

Link na podrobné informácie: BÓDHIDHARMA, ŠAO-LIN A ČCHI-KUNG

Ak ste civičiteľ Čchi-kungu, či Tchaj-ťi čchüan, a nepozdáva sa Vám to, tak si pozrite priamo oficiálne stránky školy Šhaolin, kde to nájdete hneď na úvodnej stránke, a prosím, doplňte tieto informácie na svoje stránky.

Legenda hovorí, že Bodhidharma zistil, že mnísi boli po dlhých meditáciách slabí a nezdraví, a tak vyvinul bojové umenie, aby ich posilnil. Toto vytvorilo základ Shaolin Kung Fu. Jedinečná kombinácia Shaolin Kung Fu a Chan budhizmu je podstatou kultúry Shaolin. " (Preložené z History of the Shaolin Temple)

Krátka vsuvka na záver. To isté sa stalo s Oshom, ktorý vymyslel mnoho techník, aby mohli američania sedieť v zazene (napríklad dynamické meditácie), ale Oshovi nasledovníci, až na výnimky, zazen nepraktikujú, ani túto najdôležitejšiu časť Oshovho odkazu neučia. Ale o tom bude samostatný článok. 

© 2023 Andrej Žuffa
Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky